Tel Tedavisi (Ortodonti)

Çene Kemiğine Vidalı Diş Uygulaması (Implantoloji)
24 Ocak 2020
Diş Etleri Tedavisi (Periodontoloji)
3 Şubat 2020

Tel Tedavisi (Ortodonti)

Genel Bakış

Ortodonti diş hekimliğinin, dişlerin ve çenenin hizası alanına yoğunlaşan özel bir alanıdır. Ortodontistler dişlerin yapısal bozukluklarını teşhis, tedavi ve önlemek için diş teli kullanımı önerebilir. Diş telleri dişleri düzeltmek, diş aralarındaki açıklıkları kapatmak, diş çene ve dudakları aynı doğrultuya getirmek için kullanılabilir. Birbirine düzgün olarak konumlanmayan çarpık dişlerin temizlemesi daha zordur ve bu yüzden diş çürükleri ve diş eti hastalıkları riski daha yüksektir.

Faydaları

Ortodontinin faydaları daha sağlıklı bir ağız, daha güzel bir görünümi ve hayat boyu sürmesi daha olası olan dişler içerir.

Prosedür

Dişlerin yerini değiştirmek, kasları güçlendirmek ve çene gelişimini etkilemek için pek çok kalıcı ve sökülebilir alternatif vardır. Bu alternatifler dişlere nazikçe baskı uygulayarak çalışır.

Günümüzde diş telleri, geçmiştekilere kıyasla daha küçük, daha hafif, ve daha az metal gözükür niteliktedir. Çocuklar için pek çok renkte ve tarzda da bulunabilmekle beraber; yetişkinler tarafından daha şeffaf nitelikte olanları tercih edilmektedir.

Diş telleri çıkarıldıktan sonra, genellikle en az bir yıl boyunca damak takılarak dişlerin yeni konumlarını korumaları sağlanır.

Ortodontik tedavide belli bir seviyede rahatsızlık meydana gelebilse de, günümüzde diş telleri hiç olmadığı kadar rahat hale gelmiştir.

Tedavi planları kişiye göre şekil almakla beraber, hastalar kendi ihtiyaçlarına göre genellikle bir ila üç yıl boyunca tek takmaktadırlar.