Diş Etleri Tedavisi (Periodontoloji)

Şeffaf Plak Tedavisi – Invisalign (Ortodonti)
24 Ocak 2020
Kanal Tedavisi (Endodontoloji)
3 Şubat 2020

Diş Etleri Tedavisi (Periodontoloji)

Sağlıklı diş eti

Sağlıklı bir diş eti açık pembe renktedir. Dişleri bir yaka gibi çepeçevre sarar. Diş eti ile diş arasında sağlıklı bir ağızda derinliği 1-3 mm arasında değişen bir diş cebi vardır. Sağlıklı bir diş eti doğru olarak fırçalandığı takdirde kanamaz.

Belirti ve Semptomlar

Diş eti hastalığı ağrısız olabilir, bu nedenle aşağıdaki belirtilere dikkat etmek gerekir:

  • Fırçalama ya da diş ipi ile temizlik sırasında kolayca kanayan diş etleri
  • Şişmiş, kırmızılaşmış diş etleri
  • Çekilmiş diş etleri
  • Ağız kokusu
  • Sallanan dişler
  • Yemek çiğnerken keskin bir sızı
  • Soğuk ya da sıcağa aşırı hassas dişler

Nedenleri

Yapışkan, renksiz bir tabaka olan ve sürekli olarak dişlerin üzerinde oluşan bakteri plağının içindeki bakteriler diş eti hastalığına neden olabilir. Şayet bakteri plağı temizlenmezse, sertleşebilir ve diş taşına (tartar) dönüşebilir. Bu olduğunda, bakteri plağı diş taşları üzerinde de oluşmaya devam eder. Diş fırçalama ya da diş ipi ile temizlik diş taşlarını temizleyemez. Böyle bir durumda diş hekiminizin profesyonel diş taşı temizliği yapması gerekir.

Teşhis

Bakteri plağı günlük diş fırçalama ve diş ipi kullanımı işlemleri ile temizlenmezse diş taşına dönüşür. Sert yüzeyli diş taşları üzerinde daha fazla plak oluşması için oldukça elverişlidir. Bakteri plağındaki bakteriler diş etlerinizi ve dişlerinizi enfekte edebilir ve sonuç olarak da diş eti dokusu ve dişleri destekleyen kemik olumsuz etkilenir. Diş hastalığının üç aşaması vardır:

  • Diş eti iltihaplanması (Gingivit) – Bu diş eti hastalığının en erken evresidir. Diş etlerinin diş eti çizgisi boyunca biriken bakteri plağı nedeniyle iltihaplanması anlamına gelir. Diş etlerinde kızarıklık ya da şişlik olduğunu, ya da diş fırçalama ve diş ipi kullanımı sırasında diş etlerinde kanama olduğunu farkedebilirsiniz. Bu erken evrede henüz dişleri yerinde tutan bağ dokusu ve kemik etkilenmediğinden, diş eti hastalığının etkileri geri döndürülebilir.
  • Periodontit -Bu evrede, dişleri yerinde tutan destekleyici kemik ve lifler geri döndürülemez biçimde zarar görmüştür. Diş etleri diş eti çizgisi altında bir cep oluşturmaya başlar; bu da bakteri plağının diş eti çizgisi altına nüfuz etmesine ve birikmesine neden olur. Diş hekiminin uygulayacağı periodontal tedavi ve sonrasında da kişisel ağız hijyenine ve bakımına özen ve dikkat gösterilmesi diş eti dokusuna ve destekleyici kemik ve dokulara daha fazla zarar gelmesini genellikle önler.
  • İlerlemiş Periodontit -Dişeti hastalığının ileri evresinde, dişleri destekleyen lifler ve kemik tahrip olmuştur ve bu da dişlerin sallanmasına ya da kaymasına neden olabilir. Bu durum ısırma, yemek yeme ve konuşma şeklinizi etkileyebilir. Şayet agresif bir periodontal tedavi ile dişler kurtarılamazsa, diş hekiminizin söz konusu dişleri çekmesi gerekebilir. Dişlerin çekilmesi durumunda, diş hekiminiz size restoratif bazı çözümler önerir.

Diş eti iltihabı (gingivit)

Diş eti iltihabına neden olan bakterilerdir. Diş çevresinde bakteri plakaları denen bir tabakanın, diş kirinin oluşması ve diş üzerinde kalması halinde bu, diş eti iltihabına, gingivite neden olur. Dişeti iltihabı diş etlerinde kırmızılık, şişlik ve hafif kanama görülmesi ile fark edilir. Diş etlerindeki şişkinlik dişle diş eti arasındaki diş cebi derinliğinin artmasına neden olur. Bu takdirde diş cebini temiz tutmak daha zorlaşır. Diş eti iltihabının kalıcı bir hasar bırakmadan tamamen geçmesi mümkündür. Ancak bu, iyi ve düzenli bir ağız hijyeni gerektirir.

Diş dökülmesi (periodontitits)

Tedavi edilmeyen diş eti iltihabının dişlerin çene kemiğine tutunmasını sağlayan liflere (periodontal ligamentlere) yayılması ve iltihabın diş sallanmasına neden olması olasılığı vardır. Plaklar diş cebinde kalacak olursa diş taşına dönüşebilirler. Bu takdirde diş cebi gittikçe derinleşir ve bakteriler daha derinlere doğru nüfus eder. Bu takdirde dişin çene kemiğine tutunmasını sağlayan lifler (periodontal ligamentler) tahrip olur. Diş gittikçe daha fazla sallanmaya başlar ve en kötü ihtimalle tutunduğu yerden kopabilir. Periodontitis tedavi edilir ama kalıcı bir doku hasarı bırakır. Periodontitisin kronik bir diş hastalığı olduğu akılda tutulması gereken önemli bir husustur. Buna göre tedaviden sonra günlük ağız hijyeninin iyi yapılmaması halinde hastalık geri gelir.