Çürük Tedavisi (Kariyoloji)

Kanal Tedavisi (Endodontoloji)
3 Şubat 2020
Diş Hekimi Muayenesi
2 Mayıs 2020

Çürük Tedavisi (Kariyoloji)


Dolgu çürük nedeniyle zarar görmüş dişlere normal işlevini kazandırmaya yardımcı olan bir işlemdir. Dolgu aynı zamanda daha fazla çürümenin de önüne geçebilir. Diş hekiminiz sizin için en uygun dolgu türüne karar verirken bir dizi faktörü gözönünde bulunduracaktır. Bu faktörler çürüğün büyüklüğüne göre onarımın ne boyutta olması gerektiği, tedavide kullanılacak bazı tıbbi maddelere karşı alerjiniz olup olmadığı, ağzınızın hangi kısmında dolgu işleminin yapılacağı ve maliyeti içerir.

Kompozit Dolgular – Kompozit reçine dolgu, plastik ve ince cam partikülleri bileşiminden oluşur ve dişinizin rengine uyar. Kompozit dolgular genellikle ön dişlerde ya da dişin görünür bölgelerinde kullanılır. Kompozit dolgular doğrudan dişe tutunarak dişle bütünleşir ve bu da dişten daha az madde kaldırılması (ornegin amalgam dolgularda bu işlem daha fazladır) demektir. Amalgam dolgulardan daha sağlamdırlar.

Seramik Dolgular – Seramik dolgular porselenden yapılır ve diş rengindedir. Bu nedenle oldukça doğal görünürler. Seramik dolgular kompozit dolgulara oranla daha kırılgandır ancak lekelenmelere karşı da daha dayanıklıdır. Seramik dolgular pahalıdır ve altın dolgular kadar, hatta daha fazla bir maliyet gerektirebilir.