Ağız ve Diş Bakımı

Fırçalama Ve Diş İpi Kullanımı

Yıllar boyunca dişlerimizi fırçalamamıza ve diş ipi kullanmamıza rağmen, birçoğumuz fırçalama ve diş ipi kullanma işlemlerini doğru yapmadığımızı öğrendiğimizde şaşırırız. Örneğin: doğru diş fırçalama için dişlerin en az iki dakika boyunca fırçalanması gerektiğini biliyor muydunuz? Birçok yetişkin dişlerini bu sürenin çok altında bir sürede fırçalıyor.

Aşağıdaki dört adım ağız, diş ve diş etleri bakımınızı en etkin ve kolay şekilde nasıl yapabileceğiniz hakkında size ışık tutacaktır:

1.Günde en az iki kez özellikle sabah kalkar kalmaz ve yatmadan önce florür içeren bir diş macunu ile dişlerinizi en az iki dakika boyunca fırçalayın.

2.Her gün diş ipi ile dişlerinizi temizleyin- özellikle yatmadan önce.

3.Her gün yediğiniz atıştırmalık gıdaların sayısını sınırlandırın.

4.Kontrol ve profesyonel diş temizleme işlemi için diş hekiminize her 6 ayda bir gidin.Diş fırçasını diş eti çizgisine 45 derecelik açı yapacak şekilde yerleştirin. Dişlerinizin her birini fırçalamak için ileri geri hareket tekniğini kullanın. Her bir dişin iç yüzeyini aynı ileri geri hareket tekniği ile fırçalayın. Her bir dişin çiğneme yüzeyini fırçalayın. Diş fırçasının ucuyla her bir dişin iç yüzeyini fırçalayın- ileri geri, yukarı aşağı hareketlerle. Kötü ağız kokusuna sebep olan bakterilerden kurtulmak için dilinizi de fırçalamayı unutmayın.

Yaklaşık 40-45 cm uzunluğunda ip koparın. İpin iki ucunu orta ve işaret parmaklarınıza sarın. Diş ipini dişinizin etrafında C şekli oluşturacak biçimde sıkıca sarın; ipi ileri ve geri hareketlerle itin ve çekin. Her diş için ipin temiz kısmıyla aynı adımları izleyin.
90 derecelik açı ile dişlerin arasina girip çikarmak yeterlidir. Dönüsümlü olarak bir gün dis ipi bir gün arayüz firçasi kullanin.

11 Mayıs 2020

Çocuk Diş Tedavileri (Pedodonti)

Çürük Doğumdan ergenlik çağının sonuna kadar geçen dönemde çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunması son derece önemlidir. Cocugunuzun ilk dislerinin gelmesiyle birlikte muayene ettirerek […]