Kanal Tedavisi (Endodontoloji)

Diş Etleri Tedavisi (Periodontoloji)
3 Şubat 2020
Çürük Tedavisi (Kariyoloji)
3 Şubat 2020

Kanal Tedavisi (Endodontoloji)

Genel Bakış

Kanal tedavisi oldukça fazla hasar görmüş ya da iltihaplanmış bir dişi onarmak ve kurtarmak için yapılan bir tedavidir. Tedavi, dişin hasar görmüş bölümünün (dişin özü-pulpa) çıkarılması, temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve tekrar doldurularak kapatılmasını içerir. Pulpaya bu denli hasar veren nedenlerin en yaygın olanları çatlamış ya da kırılmış diş, çürüğün çok derin olması ya da aynı dişe birçok kez tedavi uygulanmış olmasıdır. Kanal tedavisi terimi, sözkonusu tedavide dişin köklerinin içindeki kanalların temizlenmesinden kaynaklanır.

Ancak tedavi görmüş diş tekrar çürüyebilir. Bu nedenle özenli diş ve ağız bakımı ve diş hekimini düzenli ziyaret etmek gelecekte ortaya çıkabilecek sorunları önlemek için önemlidir.

Dişin içinde enfeksiyon oluşmasından dolayı ya da ilk enfeksiyon tam olarak temizlenmediği için bazen kanal tedavileri başarılı olmayabilir. Bu durumlarda enfeksiyonun ve de kök ucunun çıkarıldığı ve boş kalan yerlere dolgu yapıldığı apikal rezeksiyon adlı bir işlem yapılır. Bazı durumlarda ikinci bir kanal tedavisi yapılması da önerilebilmektedir.

Baştan Sona Kanal Tedavisi İllüstrasyonu

Columbia

1.  Derin İltihap

Kanal tedavisine, dişin kökünün büyük bir çürük ya da hasar sebebiyle zarar görmesi durumunda ihtiyaç duyulur

DeepInfection

2.  Köke Giden Yol
Diş hekimi dişi uyuşturur. Dişin üst kısmından pulpa kısmına doğru bir delik açılır.

Route2Root

3.  İltihaplı Dokunun Alınması

Kanallardaki iltihabın ve sağlıksız pulpanın çıkarılması için özel bir alet kullanılır. Sonrasında bu kanallar dolgu materyali için hazırlanır. Kanalların temizlenmesi ve artıkların alınması için irrigasyon uygulanır.

Inflamed

4.  Kanalların Doldurulması

Kanallar kalıcı materyal ile doldurulur. Genelde bu, gütaperka adı verilen bir materyaldir. Bu, kanalın iltihap ve kontaminasyondan etkilenmesini engeller.

Filling

5.  Dişi Yeniden İnşa Etmek

Gütaperkanın üzerine açığı kapatmak için geçici bir materyal konur. Bu dolgu dişe kalıcı bir dolgu ya da kron uygulanana kadar kalır. Kron doğal bir diş görünümündedir ve dişin üzerine geçirilir.

Rebuilding

6.  Fazladan Destek

Bazı durumlarda, gütaperkanın köküne, krona daha fazla destek vermesi için bir post yerleştirilir.

ExtraSupport

7.  Kronun Yerleşimi

Kron yerine yerleştirilir.

Crown